JAE Electronics JL05-2A28-73APC-F0-R
JL05-2A28-73APC-F0-R picture photo
Mfg. Part Number
JL05-2A28-73APC-F0-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT HSG MALE 73POS FLANGE
Datasheet Download
JL05-2A28-73APC-F0-R.pdf
Availability of JL05-2A28-73APC-F0-R
QUANTITY
JL05-2A28-73APC-F0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JL05-2A28-73APC-F0-R
Internal Part NumberEIS-JL05-2A28-73APC-F0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJL05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions73 (72 + PE)
Shell Size - Insert28-73A
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JL05-2A28-73APC-F0-R
Related LinksJL05-2A28-, JL05-2A28-73APC-F0-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JL05-2A28-73APC-F0-R Details Description
Related parts for JL05-2A28-73APC-F0-R
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1/2" datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf