JAE Electronics JL05-6A18-19APC-F0-R
JL05-6A18-19APC-F0-R picture photo
Mfg. Part Number
JL05-6A18-19APC-F0-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HSG MALE 19POS STR
Datasheet Download
JL05-6A18-19APC-F0-R.pdf
Availability of JL05-6A18-19APC-F0-R
QUANTITY
JL05-6A18-19APC-F0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JL05-6A18-19APC-F0-R
Internal Part NumberEIS-JL05-6A18-19APC-F0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJL05
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19 (18 + PE)
Shell Size - Insert18-19A
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JL05-6A18-19APC-F0-R
Related LinksJL05-6A18-, JL05-6A18-19APC-F0-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JL05-6A18-19APC-F0-R Details Description
Related parts for JL05-6A18-19APC-F0-R
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK 6.35MM 10POS OR datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC TRANS MMC/SD TXRX 20DSBGA datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CORNER MIRROR 556 X 72 MM datasheet.pdf
1016 TB SOC RA PCB/UP datasheet.pdf
SPRG TERM BLK 45D 35MM 6P LT GRY datasheet.pdf