JAE Electronics JL05-6A20-30APC-F0-R
JL05-6A20-30APC-F0-R picture photo
Mfg. Part Number
JL05-6A20-30APC-F0-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 30POS W/ PIN CRIMP
Datasheet Download
JL05-6A20-30APC-F0-R.pdf
Availability of JL05-6A20-30APC-F0-R
QUANTITY
JL05-6A20-30APC-F0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JL05-6A20-30APC-F0-R
Internal Part NumberEIS-JL05-6A20-30APC-F0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJL05
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions30 (29 + PE)
Shell Size - Insert20-30A
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JL05-6A20-30APC-F0-R
Related LinksJL05-6A20-, JL05-6A20-30APC-F0-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JL05-6A20-30APC-F0-R Details Description
Related parts for JL05-6A20-30APC-F0-R
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
FITTING TEE DIV INSERT CENTER datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf