AVX Corporation 04026C223MAT2A
04026C223MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04026C223MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0402
Datasheet Download
04026C223MAT2A.pdf
Availability of 04026C223MAT2A
QUANTITY
04026C223MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04026C223MAT2A
Internal Part NumberEIS-04026C223MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04026C223MAT2A
Related Links04026C2, 04026C223MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04026C223MAT2A Details Description
Related parts for 04026C223MAT2A
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM GRAY datasheet.pdf
3M CAGD HIGH FLEXPWR CABLE-EU datasheet.pdf
CABLE FML CMD-FML DSUB 15POS 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 569K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 100V SCREW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf