Littelfuse JLLN1000X
JLLN1000X picture photo
Mfg. Part Number
JLLN1000X
Brief Description
FUSE F/A CLASS T 1000A 300V
Datasheet Download
JLLN1000X.pdf
Availability of JLLN1000X
QUANTITY
JLLN1000X Order Process
Ship out your order
Specifications of JLLN1000X
Internal Part NumberEIS-JLLN1000X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated300VAC, 125VDC
Current1kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 1.032" L (63.50mm x 26.20mm)
Mounting TypeBolt Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JLLN1000X
Related LinksJLLN, JLLN1000X Datasheet, Littelfuse Distributor
JLLN1000X Details Description
Related parts for JLLN1000X
SENSOR PRESS GAUGE 500PSI 4VDC datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL STR GOLD datasheet.pdf
LED CBI 5MM MULTI BLOCK datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Header 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 82K OHM 16SOIC datasheet.pdf
180UF 420V 22X35MM 85C 2000H datasheet.pdf