Littelfuse JLLS800.X
JLLS800.X picture photo
Mfg. Part Number
JLLS800.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE F/A CLASS T 800A 600V
Datasheet Download
JLLS800.X.pdf
Availability of JLLS800.X
QUANTITY
JLLS800.X Order Process
Ship out your order
Specifications of JLLS800.X
Internal Part NumberEIS-JLLS800.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-T™ JLLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current800A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 1.858" L (63.50mm x 47.20mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JLLS800.X
Related LinksJLLS, JLLS800.X Datasheet, Littelfuse Distributor
JLLS800.X Details Description
Related parts for JLLS800.X
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .15W STER 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH INDUST ETHERNET TES401MMX datasheet.pdf
DSUB 36H4 F PCB BRAC HP datasheet.pdf
DATA LOGGER TEMPERATURE W/USB datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
IC EEPROM 8KB 400KHZ 8SOP datasheet.pdf