Taiyo Yuden JMK212BJ475MK-T
JMK212BJ475MK-T picture photo
Mfg. Part Number
JMK212BJ475MK-T
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
JMK212BJ475MK-T.pdf
Availability of JMK212BJ475MK-T
QUANTITY
JMK212BJ475MK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK212BJ475MK-T
Internal Part NumberEIS-JMK212BJ475MK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK212BJ475MK-T
Related LinksJMK212B, JMK212BJ475MK-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK212BJ475MK-T Details Description
Related parts for JMK212BJ475MK-T
DIODE MODULE 400V 100A SOT227B datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf