Vishay/Dale RER65F1400MCSL
RER65F1400MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1400MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 140 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1400MCSL.pdf
Availability of RER65F1400MCSL
QUANTITY
RER65F1400MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1400MCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F1400MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1400MCSL
Related LinksRER65F1, RER65F1400MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1400MCSL Details Description
Related parts for RER65F1400MCSL
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7652 datasheet.pdf
RES SMD 74.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf