Vishay/Dale RLR07C1402FSB14
RLR07C1402FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1402FSB14
Brief Description
RES 14K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1402FSB14.pdf
Availability of RLR07C1402FSB14
QUANTITY
RLR07C1402FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1402FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1402FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)