Hirose Electric Co Ltd JR13WCC-10(71)
JR13WCC-10(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR13WCC-10(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 13 M16 BLACK
Datasheet Download
JR13WCC-10(71).pdf
Availability of JR13WCC-10(71)
QUANTITY
JR13WCC-10(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR13WCC-10(71)
Internal Part NumberEIS-JR13WCC-10(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof Connector
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesJR-W
TypeCable Clamp
Cable Opening0.394" (10.00mm)
Diameter - Outside0.787" (20.00mm)
Shell Size - Insert13
Thread SizeM16x0.75
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy, Brass, Zinc Alloy
PlatingChrome
Shielding-
ColorBlack
FeaturesClamp Screws, Gasket, Washer
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes5 pcs - 1 Cable Clamp, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsJR-W Series Plug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR13WCC-10(71)
Related LinksJR13WCC, JR13WCC-10(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR13WCC-10(71) Details Description
Related parts for JR13WCC-10(71)
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS DUAL 40QFN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 310MSPS 40QFN datasheet.pdf
VARISTOR 504V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf