Hirose Electric Co Ltd JR16WCC-12(71)
JR16WCC-12(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR16WCC-12(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 16 M20 BLACK
Datasheet Download
JR16WCC-12(71).pdf
Availability of JR16WCC-12(71)
QUANTITY
JR16WCC-12(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR16WCC-12(71)
Internal Part NumberEIS-JR16WCC-12(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof Connector
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesJR-W
TypeCable Clamp
Cable Opening0.472" (12.00mm)
Diameter - Outside0.905" (23.00mm)
Shell Size - Insert16
Thread SizeM20x0.75
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy, Brass, Zinc Alloy
PlatingChrome
Shielding-
ColorBlack
FeaturesClamp Screws, Gasket, Washer
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes5 pcs - 1 Cable Clamp, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsJR-W Series Plug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR16WCC-12(71)
Related LinksJR16WCC, JR16WCC-12(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR16WCC-12(71) Details Description
Related parts for JR16WCC-12(71)
IC FPGA 804 I/O 1156FBGA datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT PIN PLUNG.250QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 SOLDER datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO216 datasheet.pdf