Hirose Electric Co Ltd JR16WCCA-10
JR16WCCA-10 picture photo
Mfg. Part Number
JR16WCCA-10
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Accessories
Brief Description
CONN STRAIN RELIEF JR16 10MM
Datasheet Download
JR16WCCA-10.pdf
Availability of JR16WCCA-10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JR16WCCA-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of JR16WCCA-10
Internal Part NumberEIS-JR16WCCA-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Accessories
SeriesJR-W
Accessory TypeStrain Relief
For Use With/Related ProductsJR-W and RM-W Series Connectors
Shell Size - Insert16
Material-
FeaturesWaterproof
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR16WCCA-10
Related LinksJR16W, JR16WCCA-10 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR16WCCA-10 Details Description
Related parts for JR16WCCA-10
TRANSISTOR RF NPN 6V TSLP-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
FUSE MOD 600A 700V STUD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
LED YELLOW 5.5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NO PCMT 10W 300V datasheet.pdf