Hirose Electric Co Ltd JR16WP-10S(71)
JR16WP-10S(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR16WP-10S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG WATERPROOF 10POS FMALE
Datasheet Download
JR16WP-10S(71).pdf
Availability of JR16WP-10S(71)
QUANTITY
JR16WP-10S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR16WP-10S(71)
Internal Part NumberEIS-JR16WP-10S(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR-W
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Brass, Black Chromium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR16WP-10S(71)
Related LinksJR16WP-, JR16WP-10S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR16WP-10S(71) Details Description
Related parts for JR16WP-10S(71)
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 70MA 28.6 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING TERM #10 14-16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
14-Channel Clock Generator with Integrated 2.8 GHz VCO IC datasheet.pdf