Hirose Electric Co Ltd JR16WRA-10P(71)
JR16WRA-10P(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR16WRA-10P(71)
Brief Description
CONN RCPT WATERPROOF 10POS MALE
Datasheet Download
JR16WRA-10P(71).pdf
Availability of JR16WRA-10P(71)
QUANTITY
JR16WRA-10P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR16WRA-10P(71)
Internal Part NumberEIS-JR16WRA-10P(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR16WRA-10P(71)
Related LinksJR16WRA, JR16WRA-10P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR16WRA-10P(71) Details Description
Related parts for JR16WRA-10P(71)
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RFID 2000 READER 134.2KHZ RS232 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR ENTRY 5 WIRE 90" datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf