Hirose Electric Co Ltd JR25WCC-18(71)
JR25WCC-18(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR25WCC-18(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 25 M28 BLACK
Datasheet Download
JR25WCC-18(71).pdf
Availability of JR25WCC-18(71)
QUANTITY
JR25WCC-18(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR25WCC-18(71)
Internal Part NumberEIS-JR25WCC-18(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof Connector
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesJR-W
TypeCable Clamp
Cable Opening0.709" (18.00mm)
Diameter - Outside1.220" (30.99mm)
Shell Size - Insert25
Thread SizeM28x0.75
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy, Brass, Zinc Alloy
PlatingChrome
Shielding-
ColorBlack
FeaturesClamp Screws, Gasket, Washer
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes5 pcs - 1 Cable Clamp, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsJR-W Series Plug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR25WCC-18(71)
Related LinksJR25WCC, JR25WCC-18(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR25WCC-18(71) Details Description
Related parts for JR25WCC-18(71)
IC CLK MULT SPRD SPECTRUM 20QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC DRVIER HALF-BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf