Hirose Electric Co Ltd JR25WP-16S
JR25WP-16S picture photo
Mfg. Part Number
JR25WP-16S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG WATERPROOF 16POS FMALE
Datasheet Download
JR25WP-16S.pdf
Availability of JR25WP-16S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JR25WP-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of JR25WP-16S
Internal Part NumberEIS-JR25WP-16S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR-W
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert25
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Brass, Black Chromium Plated
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR25WP-16S
Related LinksJR25W, JR25WP-16S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR25WP-16S Details Description
Related parts for JR25WP-16S
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CABLE SMA PLUG-PLUG RG178 60" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
COLLET FGG.5B. - 13.0MM DIA datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO215AB datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf