Hirose Electric Co Ltd JR25WP-24S(71)
JR25WP-24S(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR25WP-24S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG WATERPROOF 24POS FMALE
Datasheet Download
JR25WP-24S(71).pdf
Availability of JR25WP-24S(71)
QUANTITY
JR25WP-24S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR25WP-24S(71)
Internal Part NumberEIS-JR25WP-24S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof Connector
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR-W
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Brass, Black Chromium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR25WP-24S(71)
Related LinksJR25WP-, JR25WP-24S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR25WP-24S(71) Details Description
Related parts for JR25WP-24S(71)
RES SMD 76.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 44-PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CLK DATA REC SONET/SDH 20-QFN datasheet.pdf
CONN ADAPT RCPT ST-ESCON DUPLEX datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X3MM W/ADH datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
EMBER DESKTOP PROFESSIONAL 1SEAT datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf