Hirose Electric Co Ltd JR25WR-4P(74)
JR25WR-4P(74) picture photo
Mfg. Part Number
JR25WR-4P(74)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
JR25WR-4P(74).pdf
Availability of JR25WR-4P(74)
QUANTITY
JR25WR-4P(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR25WR-4P(74)
Internal Part NumberEIS-JR25WR-4P(74)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR-W
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Brass, Black Chromium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating30A
Voltage - Rated300VAC, 420VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR25WR-4P(74)
Related LinksJR25WR, JR25WR-4P(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR25WR-4P(74) Details Description
Related parts for JR25WR-4P(74)
TRANS PNP 12V 2.5A SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG ISOLATED +/-12V 83MA 7DIP datasheet.pdf
BASE ELEMENT FOR PLUG PT datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 100POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BATT LITHIUM 1/2AA 3.6V 900MAH datasheet.pdf