Hirose Electric Co Ltd JRC16BP-14P(71)
JRC16BP-14P(71) picture photo
Mfg. Part Number
JRC16BP-14P(71)
Brief Description
CONN PLUG 14 POS PIN SILVER
Datasheet Download
JRC16BP-14P(71).pdf
Availability of JRC16BP-14P(71)
QUANTITY
JRC16BP-14P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JRC16BP-14P(71)
Internal Part NumberEIS-JRC16BP-14P(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRC16BP-14P(71)
Related LinksJRC16BP, JRC16BP-14P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JRC16BP-14P(71) Details Description
Related parts for JRC16BP-14P(71)
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AC 63A Y4 datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V CH 0603 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf