Hirose Electric Co Ltd JRC16BR-14P
JRC16BR-14P picture photo
Mfg. Part Number
JRC16BR-14P
Brief Description
CONN RECEPT 14 POS PIN SILVER
Datasheet Download
JRC16BR-14P.pdf
Availability of JRC16BR-14P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JRC16BR-14P Order Process
Ship out your order
Specifications of JRC16BR-14P
Internal Part NumberEIS-JRC16BR-14P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRC16BR-14P
Related LinksJRC16, JRC16BR-14P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JRC16BR-14P Details Description
Related parts for JRC16BR-14P
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN RECPT 50POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 313BGA datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf