Hirose Electric Co Ltd JRC16BR-14P
JRC16BR-14P picture photo
Mfg. Part Number
JRC16BR-14P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 14 POS PIN SILVER
Datasheet Download
JRC16BR-14P.pdf
Availability of JRC16BR-14P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JRC16BR-14P Order Process
Ship out your order
Specifications of JRC16BR-14P
Internal Part NumberEIS-JRC16BR-14P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRC16BR-14P
Related LinksJRC16, JRC16BR-14P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JRC16BR-14P Details Description
Related parts for JRC16BR-14P
IC FLASH 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR DECODE 8DIG 44-PLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 4MM datasheet.pdf
RES 14K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
MODULE DDR3 2GB RDIMM datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 14POS datasheet.pdf