Hirose Electric Co Ltd JRC21BR-26P
JRC21BR-26P picture photo
Mfg. Part Number
JRC21BR-26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 26 POS PIN SILVER
Datasheet Download
JRC21BR-26P.pdf
Availability of JRC21BR-26P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JRC21BR-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of JRC21BR-26P
Internal Part NumberEIS-JRC21BR-26P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRC21BR-26P
Related LinksJRC21, JRC21BR-26P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JRC21BR-26P Details Description
Related parts for JRC21BR-26P
IC CPLD 288MC 15NS 352BGA datasheet.pdf
IC DUAL 4-IN MUX 16TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ RRO 5SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER ANALOG 5N 5V GR datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 1" 14.13" datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8.66"L X 4.94"W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
D4N-5B32 datasheet.pdf
DANGER, 3 X 2, 250/RL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE 400V 40A BRAZ SQ DO5 datasheet.pdf