Hirose Electric Co Ltd JRC25WRG-8S(74)
JRC25WRG-8S(74) picture photo
Mfg. Part Number
JRC25WRG-8S(74)
Brief Description
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JRC25WRG-8S(74).pdf
Availability of JRC25WRG-8S(74)
QUANTITY
JRC25WRG-8S(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of JRC25WRG-8S(74)
Internal Part NumberEIS-JRC25WRG-8S(74)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRC25WRG-8S(74)
Related LinksJRC25WR, JRC25WRG-8S(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JRC25WRG-8S(74) Details Description
Related parts for JRC25WRG-8S(74)
LED GREEN 1.35IN HIGH PC MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
KIT REF DESIGN LYTSWITCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FIXED IND 0.5NH 350MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf