GE Critical Power JRCW016A0R64-18Z
JRCW016A0R64-18Z picture photo
Mfg. Part Number
JRCW016A0R64-18Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 28V 16A 448W
Datasheet Download
JRCW016A0R64-18Z.pdf
Availability of JRCW016A0R64-18Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JRCW016A0R64-18Z Order Process
Ship out your order
Specifications of JRCW016A0R64-18Z
Internal Part NumberEIS-JRCW016A0R64-18Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series448W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93.5%
Power (Watts) - Max448W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRCW016A0R64-18Z
Related LinksJRCW016A, JRCW016A0R64-18Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
JRCW016A0R64-18Z Details Description
Related parts for JRCW016A0R64-18Z
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN 45D datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf