GE Critical Power JRW070A0P1
JRW070A0P1 picture photo
Mfg. Part Number
JRW070A0P1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 1.2V 84W OUT T/H
Datasheet Download
JRW070A0P1.pdf
Availability of JRW070A0P1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JRW070A0P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of JRW070A0P1
Internal Part NumberEIS-JRW070A0P1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package27
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJRW
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)70A
Power (Watts) - Manufacture Series84W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max84W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRW070A0P1
Related LinksJRW07, JRW070A0P1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
JRW070A0P1 Details Description
Related parts for JRW070A0P1
RES ARRAY 13 RES 220K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 45NS 32PLCC datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
ZLINX XTREME 900MHZ WIRELESS I/O datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG .100 15POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf