Susumu RG1608N-3160-P-T1
RG1608N-3160-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-3160-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-3160-P-T1.pdf
Availability of RG1608N-3160-P-T1
QUANTITY
RG1608N-3160-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-3160-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-3160-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-3160-P-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-3160-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-3160-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-3160-P-T1
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 16SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf