Panasonic Electronic Components JS251106-BA
JS251106-BA picture photo
Mfg. Part Number
JS251106-BA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 250VAC QC TERM
Datasheet Download
JS251106-BA.pdf
Availability of JS251106-BA
QUANTITY
JS251106-BA Order Process
Ship out your order
Specifications of JS251106-BA
Internal Part NumberEIS-JS251106-BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPMF Film Capacitors 04/Nov/2015
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPMF
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension1.957" L x 0.945" W (49.70mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing-
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JS251106-BA
Related LinksJS251, JS251106-BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
JS251106-BA Details Description
Related parts for JS251106-BA
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER ECL 2:1 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR SQ 1 OR 2 POLE datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
RES 51 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.75-5.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
LD 4MM STK P-P SILIC .75 10CM WH datasheet.pdf