Sullins Connector Solutions AMC50DRTH-S734
AMC50DRTH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
AMC50DRTH-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
AMC50DRTH-S734.pdf
Availability of AMC50DRTH-S734
QUANTITY
AMC50DRTH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC50DRTH-S734
Internal Part NumberEIS-AMC50DRTH-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC50DRTH-S734
Related LinksAMC50DR, AMC50DRTH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC50DRTH-S734 Details Description
Related parts for AMC50DRTH-S734
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 240 OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
FUSE FST 1KVDC BOLT DWN SOLAR 1A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
DISPSBLE GLOVES NITRILE LG 100PC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf