XP Power JTM2024S12
JTM2024S12 picture photo
Mfg. Part Number
JTM2024S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Datasheet Download
JTM2024S12.pdf
Availability of JTM2024S12
QUANTITY
JTM2024S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JTM2024S12
Internal Part NumberEIS-JTM2024S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsJTM20 Series CB Report
RoHS InformationJTM20 Series Declaration of Conformity
Featured ProductJTM Series DC/DC Converter
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJTM
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTM2024S12
Related LinksJTM20, JTM2024S12 Datasheet, XP Power Distributor
JTM2024S12 Details Description
Related parts for JTM2024S12
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CARD GUIDE VERT 4X0.076" BLK datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
350 TB SOCKET VER B/TYPE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf