Panasonic Electric Works JTN1AG-PA-F-DC12V
JTN1AG-PA-F-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
JTN1AG-PA-F-DC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Datasheet Download
JTN1AG-PA-F-DC12V.pdf
Availability of JTN1AG-PA-F-DC12V
QUANTITY
JTN1AG-PA-F-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of JTN1AG-PA-F-DC12V
Internal Part NumberEIS-JTN1AG-PA-F-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJT-N
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current66.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time20ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power800 mW
Coil Resistance180 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTN1AG-PA-F-DC12V
Related LinksJTN1AG-P, JTN1AG-PA-F-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JTN1AG-PA-F-DC12V Details Description
Related parts for JTN1AG-PA-F-DC12V
TRANS NPN 10V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 52-TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 12A TO-220 datasheet.pdf
IGBT ASSY H-BRIDGE 600V 400A datasheet.pdf
TRANS WIMAX PWR LDMOS SOT502B datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12.5V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 100A SCR datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf