Samtec, Inc. JW-07-04-T-S-250-250
JW-07-04-T-S-250-250 picture photo
Mfg. Part Number
JW-07-04-T-S-250-250
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER .156" 7POS SGL TIN
Datasheet Download
JW-07-04-T-S-250-250.pdf
Availability of JW-07-04-T-S-250-250
QUANTITY
JW-07-04-T-S-250-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of JW-07-04-T-S-250-250
Internal Part NumberEIS-JW-07-04-T-S-250-250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesJW
PackagingBulk
Number of Positions7
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.590" (14.99mm)
Length - Post (Mating)0.250" (6.35mm)
Length - Stack Height0.250" (6.35mm)
Length - Tail0.090" (2.29mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JW-07-04-T-S-250-250
Related LinksJW-07-04-T, JW-07-04-T-S-250-250 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
JW-07-04-T-S-250-250 Details Description
Related parts for JW-07-04-T-S-250-250
JUMPER FOR SAKD 2.5 N 10POS datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 523 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
8 IN 8 OUT NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf