GE Critical Power JW050F81
JW050F81 picture photo
Mfg. Part Number
JW050F81
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 33W OUT
Datasheet Download
JW050F81.pdf
Availability of JW050F81
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JW050F81 Order Process
Ship out your order
Specifications of JW050F81
Internal Part NumberEIS-JW050F81
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJW050
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JW050F81
Related LinksJW05, JW050F81 Datasheet, GE Critical Power Distributor
JW050F81 Details Description
Related parts for JW050F81
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
DIE RD 20 4MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
7201403 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf