Panasonic Electric Works JW2ASN-B-DC48V
JW2ASN-B-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
JW2ASN-B-DC48V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V
Datasheet Download
JW2ASN-B-DC48V.pdf
Availability of JW2ASN-B-DC48V
QUANTITY
JW2ASN-B-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of JW2ASN-B-DC48V
Internal Part NumberEIS-JW2ASN-B-DC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJW
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power530 mW
Coil Resistance4.4 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JW2ASN-B-DC48V
Related LinksJW2ASN-, JW2ASN-B-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JW2ASN-B-DC48V Details Description
Related parts for JW2ASN-B-DC48V
SENSOR 15PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 100TQFP datasheet.pdf
ANALOG MULTIPLEXERS/DEMU SOIC16 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MODULE HYBRID 20-512MHZ 10W CW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf