NKK Switches JWM11BC1A-H
JWM11BC1A-H picture photo
Mfg. Part Number
JWM11BC1A-H
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Datasheet Download
JWM11BC1A-H.pdf
Availability of JWM11BC1A-H
QUANTITY
JWM11BC1A-H Order Process
Ship out your order
Specifications of JWM11BC1A-H
Internal Part NumberEIS-JWM11BC1A-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationJW Series, Cert of Compliance
3D ModelJWM11BC1A-H
PCN Design/SpecificationJWM/JWL/JWLW Rockers UL Factory Code 15/Aug/2014
JW Series 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesJW
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingO I
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionDust Proof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 24.00mm x 15.40mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life25,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWM11BC1A-H
Related LinksJWM11, JWM11BC1A-H Datasheet, NKK Switches Distributor
JWM11BC1A-H Details Description
Related parts for JWM11BC1A-H
DUCT SOLID NOHO LGY 4X3"X 6' datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SSOP datasheet.pdf
IC DOC2000 96MB 32-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
70234-121 METRAL HDR 4RX4M STR P datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 9X48" A CRS datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf