NKK Switches JWM11RB2A/UCV
JWM11RB2A/UCV picture photo
Mfg. Part Number
JWM11RB2A/UCV
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Datasheet Download
JWM11RB2A/UCV.pdf
Availability of JWM11RB2A/UCV
QUANTITY
JWM11RB2A/UCV Order Process
Ship out your order
Specifications of JWM11RB2A/UCV
Internal Part NumberEIS-JWM11RB2A/UCV
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingO I
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionDust Proof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 24.00mm x 15.40mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWM11RB2A/UCV
Related LinksJWM11R, JWM11RB2A/UCV Datasheet, NKK Switches Distributor
JWM11RB2A/UCV Details Description
Related parts for JWM11RB2A/UCV
RES SMD 47.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 1POS W/SOCK datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR14S/AE14M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIE SET M/5 datasheet.pdf
60V NPN LOW SATURATION MEDIUM POWER TRANSISTOR IN E-LINE IC datasheet.pdf