JST Sales America Inc. 31FMN-SMT-A-TF
31FMN-SMT-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
31FMN-SMT-A-TF
Brief Description
CONN FFC TOP 31POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
31FMN-SMT-A-TF.pdf
Availability of 31FMN-SMT-A-TF
QUANTITY
31FMN-SMT-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 31FMN-SMT-A-TF
Internal Part NumberEIS-31FMN-SMT-A-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions31
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)31FMN-SMT-A-TF
Related Links31FMN-S, 31FMN-SMT-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
31FMN-SMT-A-TF Details Description
Related parts for 31FMN-SMT-A-TF
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/ADJ 0.25A 10SON datasheet.pdf
OSC XO 2.75MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SOT563 datasheet.pdf
PLUGGABLE OPTOCOUPLER 5VDC 3A datasheet.pdf
CONN SHROUDED HEADER 50POS datasheet.pdf
PET 3/4" WHITE 250' datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 122VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.018 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf