TDK-Lambda Americas, Inc. JWT100525/RA
JWT100525/RA picture photo
Mfg. Part Number
JWT100525/RA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 100W
Datasheet Download
JWT100525/RA.pdf
Availability of JWT100525/RA
QUANTITY
JWT100525/RA Order Process
Ship out your order
Specifications of JWT100525/RA
Internal Part NumberEIS-JWT100525/RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesJWT
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-5V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A, 5.5A, 1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.99" L x 3.62" W x 1.89" H (203.0mm x 92.0mm x 48.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWT100525/RA
Related LinksJWT100, JWT100525/RA Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWT100525/RA Details Description
Related parts for JWT100525/RA
RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 2W 649 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIGIT HER CA 0.56" datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.930" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf