TDK-Lambda Americas, Inc. JWT1005FF/RC
JWT1005FF/RC picture photo
Mfg. Part Number
JWT1005FF/RC
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 100W
Datasheet Download
JWT1005FF/RC.pdf
Availability of JWT1005FF/RC
QUANTITY
JWT1005FF/RC Order Process
Ship out your order
Specifications of JWT1005FF/RC
Internal Part NumberEIS-JWT1005FF/RC
SeriesJWT
TypeEnclosed
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A, 4.5A, 1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.99" L x 3.62" W x 1.89" H (203.0mm x 92.0mm x 48.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWT1005FF/RC
Related LinksJWT100, JWT1005FF/RC Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWT1005FF/RC Details Description
Related parts for JWT1005FF/RC
IC TRIGGER HEX SCHMITT 14-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 81CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
4300-0018 CUTTING BLADE datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SUPER CHAMP FOR 070 EJ-2 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf