TDK-Lambda Americas, Inc. JWT1005FF/RC
JWT1005FF/RC picture photo
Mfg. Part Number
JWT1005FF/RC
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 100W
Datasheet Download
JWT1005FF/RC.pdf
Availability of JWT1005FF/RC
QUANTITY
JWT1005FF/RC Order Process
Ship out your order
Specifications of JWT1005FF/RC
Internal Part NumberEIS-JWT1005FF/RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesJWT
TypeEnclosed
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A, 4.5A, 1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.99" L x 3.62" W x 1.89" H (203.0mm x 92.0mm x 48.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWT1005FF/RC
Related LinksJWT100, JWT1005FF/RC Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWT1005FF/RC Details Description
Related parts for JWT1005FF/RC
RES ARRAY 5 RES 12K OHM 10SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
MODULES TEA/TEM ACCESSORY datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 850 LM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 25V 8X8X10MM 125C 1500H datasheet.pdf