Vishay/BCcomponents K101J15C0GF5UK2
K101J15C0GF5UK2 picture photo
Mfg. Part Number
K101J15C0GF5UK2
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K101J15C0GF5UK2.pdf
Availability of K101J15C0GF5UK2
QUANTITY
K101J15C0GF5UK2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K101J15C0GF5UK2
Internal Part NumberEIS-K101J15C0GF5UK2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K101J15C0GF5UK2
Related LinksK101J15, K101J15C0GF5UK2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K101J15C0GF5UK2 Details Description
Related parts for K101J15C0GF5UK2
SWITCH BASIC SPDT 10A SLD LUG datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH KNOB 3FLUTE 1.250" BLACK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf