Susumu RP1608S-2R7-F
RP1608S-2R7-F picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-2R7-F
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-2R7-F.pdf
Availability of RP1608S-2R7-F
QUANTITY
RP1608S-2R7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-2R7-F
Internal Part NumberEIS-RP1608S-2R7-F
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1608S-2R7-F
Related LinksRP1608, RP1608S-2R7-F Datasheet, Susumu Distributor
RP1608S-2R7-F Details Description
Related parts for RP1608S-2R7-F
IC COMPARATOR SGL MICRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.2NS 132CSBGA datasheet.pdf
RES 348K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf