Vishay/BCcomponents K101J15C0GH53L2
K101J15C0GH53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K101J15C0GH53L2
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K101J15C0GH53L2.pdf
Availability of K101J15C0GH53L2
QUANTITY
K101J15C0GH53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K101J15C0GH53L2
Internal Part NumberEIS-K101J15C0GH53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K101J15C0GH53L2
Related LinksK101J15, K101J15C0GH53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K101J15C0GH53L2 Details Description
Related parts for K101J15C0GH53L2
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25.5mA Backlight 12-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.4W 3017 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf