Vishay/BCcomponents K102K10X7RH53L2
K102K10X7RH53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K102K10X7RH53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
K102K10X7RH53L2.pdf
Availability of K102K10X7RH53L2
QUANTITY
K102K10X7RH53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K102K10X7RH53L2
Internal Part NumberEIS-K102K10X7RH53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K102K10X7RH53L2
Related LinksK102K10, K102K10X7RH53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K102K10X7RH53L2 Details Description
Related parts for K102K10X7RH53L2
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PNEUM ACTUATR 22MM RND PSHBN RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 375MW SOD123F datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 140MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf