Vishay/BCcomponents K102K15X7RF5TL2
K102K15X7RF5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K102K15X7RF5TL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K102K15X7RF5TL2.pdf
Availability of K102K15X7RF5TL2
QUANTITY
K102K15X7RF5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K102K15X7RF5TL2
Internal Part NumberEIS-K102K15X7RF5TL2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K102K15X7RF5TL2
Related LinksK102K15, K102K15X7RF5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K102K15X7RF5TL2 Details Description
Related parts for K102K15X7RF5TL2
SURGE SUPP 160V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
STAMP PAD-7 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HAN 24B-AK-QB-DICHTUNG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf