Vishay/BCcomponents K102K20C0GH5UL2
K102K20C0GH5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K102K20C0GH5UL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K102K20C0GH5UL2.pdf
Availability of K102K20C0GH5UL2
QUANTITY
K102K20C0GH5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K102K20C0GH5UL2
Internal Part NumberEIS-K102K20C0GH5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K102K20C0GH5UL2
Related LinksK102K20, K102K20C0GH5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K102K20C0GH5UL2 Details Description
Related parts for K102K20C0GH5UL2
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC 8BIT 10US OCTAL DAC 16-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf