Vishay/BCcomponents K102M15X7RK5TL2
K102M15X7RK5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K102M15X7RK5TL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
K102M15X7RK5TL2.pdf
Availability of K102M15X7RK5TL2
QUANTITY
K102M15X7RK5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K102M15X7RK5TL2
Internal Part NumberEIS-K102M15X7RK5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K102M15X7RK5TL2
Related LinksK102M15, K102M15X7RK5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K102M15X7RK5TL2 Details Description
Related parts for K102M15X7RK5TL2
HEX STANDOFF 4-40 ALUMINUM 5/8" datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST PIN PLUNG.187QC datasheet.pdf
IC QUADRATURE MOD 869-1990MHZ datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN YLW PVC FREE datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
IC FLASH SER 4MB 50MHZ SPI 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf