Vishay/BCcomponents K103K10X7RF53L2
K103K10X7RF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K103K10X7RF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K103K10X7RF53L2.pdf
Availability of K103K10X7RF53L2
QUANTITY
K103K10X7RF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K103K10X7RF53L2
Internal Part NumberEIS-K103K10X7RF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K103K10X7RF53L2
Related LinksK103K10, K103K10X7RF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K103K10X7RF53L2 Details Description
Related parts for K103K10X7RF53L2
FIXED IND 68UH 890MA 480 MOHM datasheet.pdf
ADHESIVE J CLIPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
RES 56 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR VERT .100 72POS 30AU datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
RES 7 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf