Cornell Dubilier Electronics CD17FD121JO3
CD17FD121JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD17FD121JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 120PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD17FD121JO3.pdf
Availability of CD17FD121JO3
QUANTITY
CD17FD121JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD17FD121JO3
Internal Part NumberEIS-CD17FD121JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD17
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD17FD121JO3
Related LinksCD17FD, CD17FD121JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD17FD121JO3 Details Description
Related parts for CD17FD121JO3
IC RELAY PHOTOVO 400V 120MA 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX11613 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf