Vishay/BCcomponents K103K15X7RK5TL2
K103K15X7RK5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K103K15X7RK5TL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
K103K15X7RK5TL2.pdf
Availability of K103K15X7RK5TL2
QUANTITY
K103K15X7RK5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K103K15X7RK5TL2
Internal Part NumberEIS-K103K15X7RK5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K103K15X7RK5TL2
Related LinksK103K15, K103K15X7RK5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K103K15X7RK5TL2 Details Description
Related parts for K103K15X7RK5TL2
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf