Vishay/BCcomponents K105M20X7RF53L2
K105M20X7RF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K105M20X7RF53L2
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K105M20X7RF53L2.pdf
Availability of K105M20X7RF53L2
QUANTITY
K105M20X7RF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K105M20X7RF53L2
Internal Part NumberEIS-K105M20X7RF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K105M20X7RF53L2
Related LinksK105M20, K105M20X7RF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K105M20X7RF53L2 Details Description
Related parts for K105M20X7RF53L2
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/16" datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF 20MA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 65.7K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 99MA 4.8 OHM SMD datasheet.pdf